Ensimmäinen Juuret-stipendi luovutettiin Kiuruveden Lukiosta kirjoittaneelle tämän kevään ylioppilaalle 31.5.2014. Tänä vuonna stipendin sai Riikka Heikinmaa. Juuret-stipendi on seuran huomionosoitus sen pitkäaikaisille yhteistyökumppaneille: Kiuruveden kaupungille ja Kiuruvesi-lehdelle. Kaupunki täytti viime vuonna 140 vuotta ja lehti 60 vuotta. Kiuruveden Lukion opettajisto päättää vuosittain kenelle stipendi luovutetaan. Valinnassa painotetaan ylioppilasta, joka on osoittanut lukioaikana kiinnostusta kotiseututyöhön, omien juuriensa selvittämiseen tai kotiseutunsa historiaan. Stipendin luovutustilaisuudessa korostetaan kotiseudun juurien merkitystä elämäntaipaleella. Lukion rehtori Arja Pentikäinen  on lahjoituksesta otettu ja kertoo ajatuksen juurien korostamisesta sopivan erinomaisesti myös lukion ideologiaan. Lukiossa toivotaan, että nuoret lähtevät maailmalle sivistämään itseään, mutta myös, että nuoret tulisivat aikanaan takaisin rakentamaan kotikuntaansa. Myös kaupungin intressissä on saada nuoria palaamaan kotiseudulleen, sanoo hallituksen puheenjohtaja Sari Tikkanen.