Juuret-stipendi 2015

Kiuruvesi-seuran Juuret-stipendi Kiuruveden Lyseon uudelle ylioppilaalle on tänä vuonna myönnetty Ellinoora Tikkaselle. Myös seura onnittelee Ellinooraa!

Kiuruvesi-seuran tapahtumat heinäkuussa Kiuruvedellä

Kirjailijatapahtuma Kiuruvedellä Kiurusalissa lauantaina 11.7.2015 klo 13.00

Tapahtumasta tarkemmin jäsenkirjeessä 4.2015

Iskemäviikon avajaiset 15.7. klo 13.00

Tänä vuonna ei Juuret-mitalia jaeta, joten ko. ohjelmanumeroa ei avajaisissa ole. Muutoin ks. Iskelmäviikon ohjelma.

Kaupungin vastaanotto Kiuruvesi-seuran jäsenille torstaina 16.7

Aloitamme lounaalla Iltalypsyssä klo 12.00, josta siirrymme linja-autolla vierailukohteeseemme, joka on tänä vuonna KPA Unicon. Yritys (entinen Sermet) valmistaa isoja lämpökeskuksia ja lämpökattiloita.

Maaseutukaupungin teatterin esitys ”Albatrossi ja Heiskanen” perjantaina 17.7 klo 14.30

Seura maksaa 20 ensimmäiselle ilmoittautuneille lipunhinnan ko. päivän esitykseen.

Ilmoittautumiset kaupunginvastaanotolle ja teatteriesitykseen 30.6. mennessä joko Anna Leväsalmi, anna.levasalmi@valmet.com puh. 040 724 8137 tai Aino Blomberg, aino.blomberg@gmail.com, puh. 040 5834 657.                                                                                                                           

Kiuruvesi-seuran Golf-kisa sunnuntaina 19.7 klo 11.00

Paikka on St. Lake Golfin kenttä Pyhäjärvellä. Pelataan tasoituksellinen piste-bogey kisa. Ilmoittautumiset 9.7. Uolevi Kärkkäiselle puh. 040 548 3910 tai sähköposti uolevi.karkkainen@pp.inet.fi. Paikalla pitää olla viimeistään klo 10.00

Päiväretki Suomenlinnaan lauantaina 15.8.

Teemme leppoisan ja vapaamuotoisen päiväretken Suomenlinnaan. Lähtö Kauppatorilta Suomenlinnan lautalla klo 10.00 (seutuliput kelpaavat). Kerro ilmoittautumisen yhteydessä, mitä haluat retkellä tehdä. Mahdollisuus ravintolalounaaseen tai omaehtoiseen picnic-lounaaseen. Kävelykierros tehdään osallistujien mieltymysten mukaan. Ilmoittautuminen Roope Remekselle puh.0403535903 tai sähköposti roope.remes@suomi24.fi

Mykyrokkajuhla Keravalla 18.10.klo 13.00

Seuran perinteinen Mykyrokkajuhla on 18.10.klo 13.00 Sompion Koululla eli entisessä paikassa. Kuten tiedämme, mykyrokan keittäminen on iso urakka ja siksi tarvitaan talkoolaisia. Otathan yhteyttä Aino Blombergiin, jos sinulla on mahdollisuus osallistua talkoisiin lauantaina ja/tai sunnuntaina. Tilaisuuteen palataan vielä tarkemmin syksyllä.

Hallitus toivottaa kaikille jäsenille oikein kaunista kesää ja aktiivista osanottoa seuran tapahtumiin.