Vuosikokous 27.3.2017 Kampin palvelukeskuksessa

 1. Kokouksen puheenjohtajana toimii Jukka Saastamoinen ja sihteerinä Uolevi Kärkkäinen
 2. Kokouksessa käsiteltiin vuosikokoukselle kuuluvat asiat kuten edellisen vuoden toimintakertomus, tilit ja luettiin toiminnantarkastajan lausunto. Hyväksyttiin vuoden 2018 toimintasuunnitelma ja talousarvio.
 3. Toimintakertomuksesta: seuran taloudellinen tulos oli +313,39€, hallituksen kokouskulut olivat 287,50€. Hallitus kokoontui kuusi kertaa. Toimintakertomusta ei jaeta automaattisesti, mutta se oli saatavissa vuosikokouksessa ja erikseen pyydettäessä puheenjohtajalta.
 4. Määrättiin seuraavan vuoden (2018) jäsenmaksu ja ainaisjäsenmaksun suuruus. Jäsenmaksut pidetään entisinä eli 15 EUR ja 150 EUR.
 5. Erovuoroisten hallituksen jäsenten tilalle valittiin uudelleen Anna Leväsalmi, Uolevi Kärkkäinen, Juho (Roope) Remes ja Heli Tikkanen varsinaiseksi jäseneksi. Irja Akgez ja Erkki Partanen jatkavat varsinaisina jäseninä. Samoin varajäsenenä jatkaa Marita Kononen. Uudeksi varajäseneksi valittiin Aulis Vannekoski.
 6. Hallituksen puheenjohtajaksi valittiin seuraavaksi kaksivuotiskaudeksi (2018–2019) Uolevi Kärkkäinen.
 7. Toiminnantarkastajaksi vuoden 2018 tilien ja toiminnan tarkastusta varten valittiin Jarmo Paikkala ja varatoiminnantarkastajaksi Jukka Saastamoinen.

Varsinaisen vuosikokouksen jälkeen puheenjohtaja selvitti seuran 70-vuotisjuhlan ohjelmaa ja sen esittäjiä. Keskusteluissa todettiin ohjelmaehdotuksen olevan muutoin tasapainoinen, mutta nuorten ohjelman esittäjiä kaivattiin esim. musiikin esittäjinä.

Kiuruvesi-seuran 70-vuotisjuhlat

Juhlat ovat Kulttuuritalon Kiurusalissa lauantaina 21.7.2018 klo 13.00. Ohjelmassa on musiikkia, laulua, teatteriryhmä Hulluviiman esitys Kiuruvesi-seuran historiallisista tapahtumista ja tietenkin puheita. Tilaisuus on avoin kaikille kotiseututyöstä kiinnostuneille. Lähemmin ohjelmasta ja tapahtumasta kerrotaan jäsenille kesäkuun alussa ja heinäkuun alussa Kiuruvesi-lehdessä.

Myös syksyllä perinteellisen Mykyrokkajuhlan yhteydessä 18.11.2018 Marjatta-koululla Helsingissä on myös juhlaohjelmaa.

Vierailu Kaisaniemen kasvitieteelliseen puutarhaan torstaina 17.5.2018 klo 16–18 

Kevät lähestyy ja luonto herää! Milloin olet viimeksi käynyt Kaisaniemen kasvitieteellisessä puutarhassa vai oletko koskaan? Nyt olisi tilaisuus, liity seuraan! Jos on halukkaita, niin mennään vierailun jälkeen syömään johonkin bistroon. Bistro on omakustanteinen.

Seura kustantaa sisäänpääsyn (7euroa) ja ryhmän opastuksen. Ryhmän maksimäärä on 20 jäsentä tai seuralaista. Ilmoittautumiset 10.5.2018 mennessä Heli Tikkaselle puh.0407668367 tai sposti heli.tikkanen@kolumbus.fi.

Puutarhan osoite on Kaisaniemenranta  2. Jos sinulla on mahdollisuus, kannattaa käydä katsomassa puutarhan internet-sivuja: https://www.luomus.fi

Toimintasuunnitelma 2018                                                               

 1. Vuosikokous Kampin palvelukeskuksessa 27.03.
 2. Vierailu Yliopiston luonnontieteelliseen puutarhaan 17.05.
 3. Juuret-stipendi Lukion vuoden 2018 ylioppilaalle 02.06.
 4. Maalaiskaupunginteatteri 19.07.
 5. Juuret-mitalin luovutus 21.07.
 6. Kiuruvesi-seuran 70-vuotisjuhla Kiuruvedellä 21.07.
 7. Piknik Suvisaaristossa, elokuu
 8. Mykyrokkajuhla 18.11.

Yhteistoiminnassa muiden savolaisseurojen kanssa osallistutaan ainakin seuraavaan tapahtumiin. Voe tokkiisa-muikkuja, ravintola Kaisaniemi  27.1.2018

Jäsenmaksu 2018

Nythän on seuramme juhlavuosi! Tule mukaan toimintaan ja tue seuraa jäsenmaksullasi!

Oletko muistanut maksaa tämän vuoden jäsenmaksun? Vielä ehtii! Vuosikokous on päättänyt maksuajaksi maaliskuun loppuun mennessä kunakin vuonna

Vuosijäsenmaksu on 15€ ja ainaisjäsenmaksu 150€. Seuran tilinumero on Danske Bank FI 30 8000 2108 5686 67. Vuosikokous on päättänyt maksuajaksi maaliskuun loppuun mennessä kunakin vuonna. Osallistumalla seuran toimintaan rikastutat omaa ja ystäviesi elämää. Seuralla on myös tapahtumia, joiden kustannuksia seura tukee joko kokonaan tai osaksi. Osallistumalla näihin, saat jäsenmaksusi nopeasti takaisin!

Huom! Jos jäsenmaksun maksaja (pankkitili) on joku muu kuin jäsen, pyydämme pankin viestikenttään lisäämään jäsenen nimen. Näin voimme kohdistaa maksun oikealle henkilölle